Kendi PC’nizi Kurmak 1.0 : Parçaların Toplanması

Günümüzde hala bir çok insan masaüstü bilgisayarlarını alırken önceden toplanmış sistemlere yöneliyor. Özellikle yerel pazarda belirli bir seviyede isim yapmış markalar bu pazardan çok güzel şekilde ekmek yiyorlar. Markalı hazır sistem aldığınız zaman hem sistemdeki her parça için ilave kar hem de işçilik için gereğinden fazla para ödüyorsunuz. Kendi PC’nizi toplamak ve kurmak sandığınızdan çok daha kolay bir süreç aslında. Bu yazı serimizde sizlere parçaları toplamada ve kurmada faydalı olacak temel bilgileri vermek istiyoruz. İlk olarak parçaların toplanması konusu ile başlıyoruz. Elbette ki bu yazımızda kasa ve kasa içi parçalar ile ilgilendiğimiz için monitör, klavye, mouse ya da hoparlörler gibi diğer parçalardan neredeyse hiç bahsetmeyeceğiz.

 

Sistemin Temel Parçaları

Bir masaüstü bilgisayarı çalışabilir hale getirmek için şart olan bazı parçalar vardır. Bu parçalar;

  • Anakart
  • İşlemci
  • Bellek (RAM)
  • Hard Disk (HDD) veya SSD
  • Güç Kaynağı (PSU)
  • Kasa
  • Soğutma Sistemi ve Fanlar

Sisteminizin amacına ve bütçenize yönelik olarak ilave aşağıdaki parçalar da tercihen alınabilmektedir,

  • Ekran Kartı
  • Ses Kartı
  • Diğer PCI-E Kartlar

Bu parçaları seçerken ilk olarak yapmanızı tavsiye edeceğimiz nokta; kullanım amacı, kullanım ömrü ve bütçe belirlemek. Hangi parçaya gerçekten ihtiyaç duyacağınızı ya da hangi model ürünü alacağınızı belirlerken bu kriterler çok önemli. Sırf bütçe var diye ofis uygulamaları dışında bir işlem yapılmayacak bilgisayara ekran kartı almanız bile gereksiz olabilir. Bu nedenle kullanacağınız sistemin hangi amaçla kullanılacağı ve ne kadar ömür biçtiğiniz çok önemli.

Uzun ömürlü olsun diye bütçenizin yettiği en üst segment ürünü almanız ya da uygun fiyatlı diye ihtiyacınızı karşılamayacak ürünü almanız doğru hamle olmayacaktır. İngilizce’de “sweet spot” olarak geçen o doğru noktayı bulmanız lazım her zaman. Yani gerçekten ihtiyacınız doğrultusunda ve bütçenizin izin verdiğin en iyi ürünü almanız lazım.

Bu parçaları seçerken üreticilerin geçmişten bugüne izledikleri stratejileri ve gelecek yıllarda çıkarmayı planladıkları ürünler ile teknolojileri araştırmakta fayda var. Basit bir örnek vermek gerekirse Intel firmasının Core i7 işlemcilerinde her seride ortalama %8 iyileşme getirdiğini düşünürseniz yaklaşık 6 sene önce çıkan bir Core i7 ile günümüzdeki bir Core i7 arasında %45 gibi bir işlem gücü farkı olduğunu göreceksiniz. Aynı platform üzerinde üretime devam ettiği sürece Intel’in bu şekilde ilerleyeceğini açıkladığı da ayrı bir nokta. Buna karşılık olarak ekran kartları 6 sene içerisinde neredeyse %200 güçlendi. Belki de 3 sene önce aldığınız en son model 1000$’lık ekran kartı şu an muhtemelen 400$’lık bir kart tarafından dahi ezilebiliyor. Ama bu durum işlemciler için geçerli değil. 3-4 sene önce firmaların gelecek planlarında bu gelişim zaten açıklandığı için bir çok kullanıcı Core i7 işlemcilerinde 2. nesil ya da 3. nesil işlemcileri hala kullanmaya devam ediyor.

Parçaların seçilmesinde bir diğer nokta da birbirleri uyumluluğu. Uyumluluk konusunda bir kaç farklı nokta mevcut. İlk olarak parçaların fiziksel olarak uyumluluğu. Kullanacağınız işlemci soket yapısı ile anakartınızın soket yapısının aynı olması, bellekleriniz ile anakartınızın aynı DDR özellikte olması gibi. Veyahut seçtiğiniz anakart ile kasanızın uyumlu olması gibi. İkinci nokta ise işlem gücü kapasitesindeki uyumluluk. Misal giriş seviye bir işlemci ile üst seviye bir ekran kartı alınmamalı ya da ofis işlerinde kullanılacak bir bilgisayar için bellek miktarı abartılmamalı. Üçüncü bir nokta ise elektriksel uyumluluk. Seçeceğiniz güç kaynağı tüm bileşenlerin maksimum güç ihtiyacını karşılayabilecek hatta belirli bir miktar da üzerinde olacak şekilde seçilmelidir.

Yazı serisinin ilerleyen bölümlerinde her parça için biraz daha detaya inerek size daha aydınlatıcı bilgi vermeye çalışacağız. Kendi PC’nizi Kurmak 1.1 : Parçaların Toplanması – Anakart yazısında tekrar görüşmek üzere.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s